ADDİS ABABA …..


www.tatil.com

ADDIS ABABA 1 (R)

MAVİ NİL’İN KIYISINDAKİ YEMYEŞİL ADDİS ABABA, BİLİNMEZLİKLERLE DOLU ETİYOPYA’NIN ŞAŞIRTICI GÜZELLİKTEKİ BAŞKENTİ.

http://www.darty.com.trAfrika kıtası, Akdeniz kıyılarında yer alan ülkelerin tanınmışlığını saymazsak, bilinmezlerle dolu bir yer. Tüm ön yargıları bir kenara bırakıp derinliklerine doğru inmeye başladığımızda Afrika’nın zenginliklerle dolu olduğu gerçeği yüzümüze çarpıverir. Doğa ve vahşi yaşam tutkunları için belgesel görüntüler sunan tüm Afrika ülkeri içinde Etiyopya, tarihsel kültürel ve arkeolojik zenginlikleri ile farklı bir platformda değerlendirilmesi gereken, ayrıcalıklı bir ülke. Kuzey Afrika ülkelerindeki Eski Roma ve Mısır medeniyetlerini hariç tuttuğumuzda Etiyopya; tüm Afrika kıtasında tarihsel geçmişi, mitolojisi, renkli dinsel seromonileri, festivalleri ve doğal zenginlikleri ile ilk sırada yer alır. Bu nedenledir ki son yıllarda kütür turlarının bir numaralı destinasyonu olma yolunda ilerlemektedir.

BİR KAVŞAK NOKTASI

ADDIS ABABA 2 (R)Eski adı ile Habeşistan günümüzdeki adıyla Etiyopya, 80’li yıllarda dünya medyasında yer aldığı görüntüsünden çok farklı olduğunu kanıtlıyor. Ülkede dolaşırken başkentin yeşilliği, iri muz ağaçları ve palmiyelerle dolu yemyeşil florası karşısında şarşırabiliorsunuz. Bu nedenle, Addis Ababa’yı keşfetmenin en iyi yolu yürümek. Bir araçla seyahat ederken kaçırabileceğiniz pek çok lokal tatla karşılaşmanız an meselesi çünkü. Addis Ababa’dan günlük turlara katılarak yakındaki krater göllere uğramanızı tavsiye ederiz. Zuqualla Dağı gölü Wonchi gölü veya Debre Zeit yakınındaki krater gölleri tur programlarına dahil noktalar arasında. Veya Sodere, Ambo veya Weliso’daki kaplıcalar, farklı bir Afrika deneyimi yaşamanızı sağlayabilir. Günlük turlar ayrıca Etiyopya kültürü hakkında fikir edinebileceğiniz programlara da sahip. Kiliselerin yoğunlukta olduğu Lalibela veya prehistorik döneme ait kalıntılarıyla Tiya iki önemli güzergah olabilir. Nil’in iki büyük kolundan Mavi Nil’in geçtiği bu farklı Afrika coğrafyasındaki yemyeşil başkent Addis Ababa, kıtanın en güneyindeki Cape Town şehrinden, kıtanın en kuzeyindeki Kahire’ye kadar kuzey – güney hattında, kızıl deniz kıyısındaki Cibuti’den kıtanın iç kesimlerindeki Sahra ülkelerine kadar uzanan doğu – batı hattında önemli bir kavşak noktası.

EN YÜKSEK BAŞKENTLERDEN BİRİ

ADDIS ABABA 3 (R)2500 Metreye kurulu kent, Bolivya’nın başkenti La Paz’dan sonra dünyanın en yüksekteki ikinci başkenti. Şehrin kuruluş öyküsü de oldukça ilginç: Okaliptus ağaçlarıyla süslü şehir, 1886 yılında soylu Saba Melikesi soyundan gelen İmparator II Menelik’in eşi imparatoriçe Taytu Betul tarafından yeni hanedanlığın yeni şehri olarak seçilmiş ve yerel Amhara dilinde “yeni açan çiçek” anlamında Addis Ababa adını almıştır.

İLK İNSANIN İZİNDE

ADDIS ABABA 4 (R)Addis Ababa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Ulusal Müze geliyor. Etiyopya’daki değişik kabilelere ait etnografik malzemelerin yanı sıra müzede, Afrika’nın güneyindeki Mozambik’ten başlayarak Orta doğudaki Lut Gölüne kadar uzanan coğrafyadan, Rift Vadisi’nin Etiyopya sınırları içerisindeki bölümünde antropologların son otuz yıldır yaptığı çalışmalar neticesinde elde edilen ilk insan türlerinin ortaya çıkışına ait değerli bulgular sergiliyor. Müzedeki en ilgi çekici obje, 1974 yılında bulunan ve bilim dünyasında “3.2 milyon yıllık babaannemiz” olarak adlandırılan bir hominid mumyası. İlk ortaya çıkarılışı sırasında, tesadüfen Beatles’in efsanevi şarkısı “Lucy ın The Sky With Diamond”un çalıyor olmasında dolayı “Lucy” olarak adlandırılan bu mumyayı görmek için bile müzeye zaman ayırmaya değer.

AFRİKA’NIN RUHU

ADDIS ABABA 5 (R)Afrika’daki en büyük çarşılardan biri olan Addis Ababa’nın Marcoto’su da şehir gezilerinde atlanmaması gereken bir yer. Kayatuzu, bakliyat, bal, kamyon lastiği, sebze, meyve veya sandal gibi aklınıza gelebilecek her şeyin satıldığı standların arasında dolaşmak Afrika ruhunu içinize sindirebilmek açısından iyi bir fırsat sunuyor.

Şehirde görülmesi gereken yerlerden diğer ikisi de, başkentin kurulmasından kısa süre sonra tamamlanan St. Georg Katedrali ve İparator II. Menelik’in sarayı. Saray, Etiyopya’nın imparatorluk dönemi ile ilgili bir çok eseri barındırıyor.

BAŞKENTİN DIŞINDA

ADDIS ABABA 6 (R)Etiyopya, başkentin dışında görülmesi gereken birçok önemli yere de sahip. Bunun en çarpıcı göstergesi olarak UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası olarak ilan ettiği yerlerin sayısı açısından Mısır’ı ve tüm Afrika ülkelerini geride bırakmış olduğunu hatırlatabiliriz. Simien Ulusal Parkı, Afrika’nın Petra’sı olarak bilinen kutsal hac merkezi Lalibela’daki kaya oyma kiliseler, Gondor’daki kale saraylar, eski imparatorluk merkezlerinden Aksum, Avaş ve Omo vadileri, hiçbir uygarlıkla ilişkilendirilemeyen Tiya’daki 36 tane stelin bulunduğu mezarlık bölgesi ve 2006 yılında listeye alınan Harar birer kültür mirası. Harar, iki-üç insan boyu yüksekliğindeki kerpiç sur duvarların arkasında eski bir yerleşim yeri. Daracık sokakları, Pazar yerleri, yüksek duvarların arkasındaki tek katlı evleri ile oldukça ilgi çekici bir kasaba. İnsana bir zaman tünelinde seyahat ediyormuş hissi veriyor.

GELENEKSEL TATLAR

ADDIS ABABA 7 (R)Geleneksel bir tat yakalamak için yerel restoranlardan birinde “şuro”yu deneyebilirsiniz. 35-40 santimetre büyüklüğünde bir emaye tepsi ile servis edilen şuro, tepsi büyüklüğündeki “injara” denilen yufkanın üzerine birer küçük kepçe dört farklı sebze yemeği konulmasıyla hazırlanıyor. Bu dört farklı yemekten biri patatesli, diğeri kırmızı mercimekli oluyorken diğerleri ülkeye özgü başka yemeklerden birer kepçe şeklinde olabiliyor. Hindistan’daki “Tali”nin Etiyopya versiyonu diyebiliriz.

Etiyopya ve onun güzel “yeni açan çiçeği”, onu tanımak isteyenlere çok farklı bir Afrika sunuyor. Yüzyıllar ötesinden gelen bu kültürler mozaiği, hiçbir Afrika ülkesinde görülemeyecek kadar zengin bir tarih ve mitoloji ile sizi içine alıveriyor. Faruk BUDAK

www.tatil.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s