DÜNYA ÇAPINDA SES GETİREN MİLLİ TASARIMIMIZ ” VOLİTAN’I ” UNUTTUK MU ? …..


www.dsmart.com.tr

VOLİTAN (R) 2

Dr. Hakan GÜRSU ve ödüllü tasarımı VOLİTAN

2007 yılında, İki Türk bilim adamının  IDA 2007 ” ULUSLARARASI TASARIM ÖDÜLÜ nü kazanmasıyla gündeme oturan ” VOLİTAN “ isimli karbondioksit üretmeyen, mükemmel tasarımı sayesinde Yüksek hareket ve manevra kabiliyetine sahip ” VOLİTAN “ isimli tekne aradan 6 yıl geçmesine rağmen daha iyisi olmadığı için hala en mükemmel tasarım.

ODTÜ öğretim üyesi olarak çalışmalarını bugünlere getiren, Endüstri ürünleri tasarımcısı , Dr. Hakan GÜRSU ve yardımcısı Sözüm DOĞAN bu başarılı ve ses getiren çalışmanın mimarı ve baş aktörleri.

http://tr.sopsy.com

Bu ikilinin yönetimindeki ” Designnobis “ adlı Türk tasarımcı ekibi, uluslararası Tasarım ödülleri 2007 ( IDA 2007) ‘de bir dalda da BİRİNCİLİK, diğer bir dalda da MANSİYON  ödüllerini ” VOLİTAN “ isimli teknelerinin tasarımıyla almışlardı.

Yalnızca güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket eden, deniz suyundan tatlı su çevrimini gerçekleştiren, karbondioksit atık üretmeyen, geleceğin alternatif teknelerinden birisi olarak tasarlanan  ” VOLİTAN “, geleceğin en yenilikçi ve çevreci teknesi olarak, o tarihteki yarışmanın büyük jürisi tarafından, ” En iyi tekne tasarımı ” dalında birincilik ,           ” En iyi ulaşım aracı ” dalında ise mansiyon ödülüne layık görülerek  toplam iki ödül birden  kazanmıştı.

New York’ta her yıl düzenlenen ve dünyanın en prestijli yarışmalarından birisi olan Uluslararası Tasarım ödülleri, mimarlık, iç mimarlık, moda, ürün ve grafik tasarımı konusundaki uluslararası, sıra dışı tasarım çalışmalarının ayrı ayrı guruplarda değerlendirildiği bir organizasyon. Tasarım otoritelerince her yılın ” Tasarım Oskarları ”  olarak değerlendirilen bu yarışma, dünya’nın önde gelen tasarımcılarının ve sponsorların yoğun katılımıyla gerçekleşmekte. Yarışmanın düzenlendiği yıl , kazanan eserlerin 1 yıl süreyle saygın müzelerde uluslararası ortamlarda sergilenmesi ise, yarışmanın önemini gözler önüne sermekte.

VOLİTAN (R) 3 aAdını Akdeniz’de yaşayan bir uçan balık türünden alan ” Volitan “, yakıt bağımlılığını tümüyle ortadan kaldıran, gece ve gündüz sürekli yolculuk yapabilen, ayrıca yüksek manevra gücün sahip, 32 metre boyunda bir yolcu teknesidir. Balığın yüzgeçlerini andıran sıra dışı yelken ve kanatlarının yardımıyla, koşullara bağlı olarak rüzgardan ya da güneşten veya her ikisinden de yararlanarak her hava koşulunda, oldukça yüksek sayılabilecek bir hızda yol alabilmektedir. Nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı olan ” VOLİTAN “, güneş panallerini hareketli katı yelkenler olarak kullanarak tekne dışında yer alan iki adet hareketli elektrik motoruyla desteklenmekte.

http://www.kiraguru.com/

Alışılmışın dışında Bir yelken tasarımına sahip olan tekne, Kumaştan değil de , sert ; ama hafif bir maddeden yapılma yelkenlerin tasarımında, güneş ışınlarından enerji elde etmeye yarayan paneller kullanılmıştır. Hareket edebilen bu çifte yelken ve kanatları onu öteki su taşıtlarından ayırmaktadır. Sistemleri bir bilgisayar aracılığıyla, her çeşit hava koşulunda yüksek verimle çalışabilecek biçimde yönetilmektedir. Yelkenler, güneş ve rüzgar enerjisini toplamak için, en uygun konuma otomatik olarak gelmektedir. Tekne, yapımında kullanılan malzemelerle, en az 80 yıl yıpranmadan kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Denge sorununu yelkenlerinin tasarımıyla ortadan kaldıran ” VOLİTAN “, tekne tasarımında devrim kabul edilebilecek pek çok yeniliği içinde barındırmakta.

VOLİTAN (R) 4” VOLİTAN “ bir tasarım harikası olmakla kalmayıp, kurşun şarj pilleri yerine jel akü kullanımıyla çevre duyarlılığını da pekiştirmektedir. Bu özelliğiyle tekne, gelecek için çevreye duyarlı denizciliğin yeni simgesi olarak geliştirilmiş, akışkan ve sıra dışı görünümüyle Türk tasarım potansiyelini ve giderek önem kazanan çevre sorunlarına yaratıcı duyarlılığı Bir Türk tasarımcı olma sıfatıyla tüm dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol oynamıştır. Proje geliştirilme  aşamasında TÜBİTAK MAM/Ulusal Enerji ajansınca da desteklenmiştir.

http://www.driveyoyo.com

Tüm dünyanın ilgisini üzerine toplayan ” VOLİTAN “ ile ilgili olarak, Türk Deniz Kuvvetleri de o tarihlerde bilgilendirilmiştir. Teknenin tüm telif haklarına sahip olan ” Designnobis “a, Rusya, Avustralya ve Fransa’dan sipariş için başvurular yapılmıştı. Ünlü bir Fransız tekne üreticisi, ortak üretim için tasarımcı guruba başvuruda bile bulunmuştu.

Türk tasarım dehasının bir ürünü olan ” VOLİTAN “ Türk’üm diyen herkese büyük mutluluk vermektedir. Bu tasarımın yaşama geçirilmesi projesine Türk girişimcilerin, Türk üreticilerin, en az Türk otomobili üretme azmi kadar destek vermeli inanmalı ve sahip çıkmalıdır.

” VOLİTAN “ hayalinin bir Türk gerçeğine dönüşmesi ve bu hayalin teknenin dünya denizlerinde Türk damgasını dolaştırması için, bu büyük bir fırsat.

” VOLİTAN “ın tasarımcısı Dr. Hakan GÜRSU’nun ifade ettiği gibi, ” Zor başarının tadı imkansızlıkta başkadır.Hedeflenmesi gereken tek şey, geçmiş efsanelerde yaşamak değil, gelecek için efsaneleri yaratan bir millet olmanın yolunu açmaktır.”Reklamlar

6 thoughts on “DÜNYA ÇAPINDA SES GETİREN MİLLİ TASARIMIMIZ ” VOLİTAN’I ” UNUTTUK MU ? …..

 1. Hakan GÜRSU A DESIGN 2012 de yat tasarımı dalında yeni altın madalyasını da aldı. bakınız SNOW adlı 66 mt tekne ..ödül aldığı yer İtalya ..saygı duyuyoruz.

  • Harika bir haber bu Zaten bu yazıyı tekrardan gündeme getirme amacım böylesine değerlerimizi gündemde tutmak ve gücümüz etkisinde katkı sağlamak Ne mutlu ki böylesine değerli bilim adamlarına ve ekibine sahibiz

  • Rica ederim Cem bey amacım hatırlatmak ve unutulduğunu düşünerek tekrar gündeme getirmekti. Gösterdiğiniz alakadan ötürü ben teşekkür ederim

 2. volitan’ı unutmuyoruz elbette ama canımızı sıkan şu soruyu da unutmuyoruz; bu kadar zamandır bu tekne neden üretilip tüketiciye sunulmadı ?
  sanırım cevabını “arapbaharı” ve “büyükortadoğuprojesi”nde bulabiliriz..
  bu bakımdan şahsen ben bu teknenin üretilebilir olduğunu düşünmüyorum..

  • Evet ne volitanı ne diğer bilimsel çalışmaları unutmamalıyız. Böylesine değerlerimize sahip çıkmalıyız . Ben bir gün üretilebileceğini umut ederken bu konuda haklı olmamanızı temenni ediyorum 🙂 Gökhan bey

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s