ESKİŞEHİR’in ” 2013 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ” oluşu, yapılan görkemli açılış Töreni ile tüm dünyaya ilan edildi …..


http://www.dominos.com.tr

www.mybilet.com

ESKİŞEHİR KÜLTÜR BAŞKENTİ 2 (1)

Çifte başkentlik heyecanıyla 2013 yılını biz Eskişehirliler olarak oldukça renkli geçiriyoruz. 2013 Türk Dünyası Başkenti ve Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olan Eskişehir bu iki önemli unvanın da altından anlının akıyla çıkmayı hedefliyor.
Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulaması ilk defa 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi’ nde TÜRKSOY’un önerisi ile gündeme gelmişti ve 2012 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’ya verilen bu ünvana 2013 yılı için Eskişehir layık görüldü.

http://www.kiraguru.com/ESKİŞEHİR KÜLTÜR BAŞKENTİ 1 (1)Eskişehir, Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak çalışmalarına 2013 yılının girmesiyle başladı ve resmi açılış 23 Mart akşamı gerçekleştirildi. Açılıştan birkaç gün önce tüm Eskişehir, Kültür Başkentliğinin logosunun bulunduğu bayraklarla süslendi. Şehrin belirli noktalarına Nasrettin Hoca figürleri konuldu ve açılış töreninin yapıldığı akşam Eskişehirliler, buz kesen havaya aldırmadan Atatürk Stadyumuna akın etti.
Bu bilgilerin ışığında sizlerle açılış töreni hakkındaki izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Açılışın görkemli geçeceğini tahmin ediyordum ve beklendiği gibi öyle de oldu. Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, açılış konuşmasında ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına dair söz verdi. Açılışa katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ da konuşmalarında birlik ve kardeşlik mesajı verdi. Benim izlenimlerime göre orada gerçekten birlik ve bütünlük vardı. Yüzlerdeki gülümsemeler içtendi, gözler umut dolu bakıyordu. Türk Dünyası sınırları içerisinden gelen kardeşlerimiz en güzel danslarını Eskişehir için yaptı o akşam. Muhteşem ve Eskişehir’e yakışır nitelikte görkemli gösteriler izleyenleri alıp Türk tarihinin en başından, günümüze getirdi. Masalsı nitelikte geçen açılış törenin de atlar koşturuldu, ESKİŞEHİR KÜLTÜR BAŞKENTİ 3 (1)tüm heybetiyle gözleri kamaştıran Dede Korkut heykeli törene ayrı bir anlam kattı. Bu yıl ki Türk Dünyası Kültür Başkentliği teması “göç” olan Eskişehir, açılış töreniyle o temanın hakkını da verdi diye düşünüyorum.
Açılış kusursuzdu, tören sonunda Eskişehir ‘in farklı noktalarından atılan havai fişekler gökyüzünü renklendirdi. Eskişehir’ i artık birbirinden eğlenceli, coşkulu günler bekliyor sanırım. Herkesin gelip görmek istediği Eskişehir, akıllarda bu yıl daha da merak uyandıracak gibi. Ancak eleştirdiğim birkaç nokta da yok değil. Bu güne kadar Eskişehir’ in Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu Eskişehirliler biliyordu ancak ne anlam ifade ettiğini, neler yapacağını herkesin bildiğini zannetmiyorum. Çünkü gerek vatandaşlarla yaptığımız sohbetler de gerekse program için yaptığımız halk röportajlarında, Eskişehirlilerin ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ olmanın ne anlam ifade ettiğini, bu yılın nasıl geçeceğini bilmediğini fark ettim. Bu açılış, burada yaşayanların da bu özel ünvanın önemini biraz daha fark etmesini sağladı. Artık etkinlikler daha yoğun olarak devam edecek ve halkın bu konu hakkında biraz daha bilgili olması sağlanacak gibi. Temennim şudur ki tüm Eskişehir’ in katıldığı birliğin ve beraberliğin, kardeşliğin ön plana çıktığı birbirinden keyifli günler bizlerle olsun. Uygulamanın amacı olan Türk dünyasında yaşayanların birbirlerini daha iyi tanımaları, kültürel mirası daha da çeşitlendirip zenginleştirmeleri yerine gelsin. Tabi Eskişehir dışında yaşayan ve şu an bu yazıyı okuyan sevgili okurlarımızı da bu yıl mutlaka Eskişehir’e bekliyoruz. Bana güvenin; eğlence dolu, unutamayacağınız günler geçireceksiniz…
Bol şanslı günler sizlerle olsun…
Seda Başaran

http://tr.sopsy.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s