TELEVİZYON NASIL GELİŞTİRİLDİ ? …..


http://www.dominos.com.tr

http://www.darty.com.tr

http://www.tatil.com

TELEVİZYON İLK NASIL KEŞFEDİLDİ (R)

 

John Logie Baird, 1920’lerde ” Baird Çorapaltı çorap ” buluşunun (çorabın altına giyilen bu çorabın ne işe yaradığı hiç bir zaman anlaşılamadı) patentini almak için uğraşırken aklına,görüntü ve sesi elektronik olarak bir yerden bir yere aktarma fikri geldi. Aldığı ” Yok artık daha da  neler ! ” tepkilerine ,dönemin zor koşullarına ve parasızlığa karşın hiç yılmadan çalıştı. İlk yaptığı model,şimdiki televizyonlara pek benzemiyordu: Bir kaç dikiş iğnesi,bir kaç şapka kutusu, büyükçe bir bisküvi tenekesi,bir bisiklet lambası ve biraz mühür mumu. Ortaya çıkan alet Baird’in tam olarak istediği şey değildi; ama bir sonraki aşama için önemli bir deneyim oldu.Durumdan çok heyecan duyan Baird teknolojik imkanların daha elverişli olduğu Soho’ya yerleşti ve içi ilginç hurda ve ıvır zıvırla dolu olan ilk ciddi laboratuvarını kurdu.

www.darty.com.tr

http://www.darty.com.tr

1926 yılında, ilk kez insan yüzünün görüntüsünü televizyonda elde etti. Baird, ilk TV çekimlerinde  laboratuvarındaki dev ışıkların yaydığı yüksek ısıya dayanabilecek özel vantrolog kuklaları kullandı. Bir süre sonra kimi deneyleri için gerçek insan gerekince, parayla genç bir yardımcı tutmak zorunda kaldı ve 1924’te tarihin ilk televizyonunun patentini aldı: Televisor.

Oldukça ilkek koşullarda üretilen ve eski bir çay kutusunun üzerine monte edilen Televisor’ün motoru, ev yapımı bir Nipkow diskten oluşmaktaydı; disk tekeri olarak şapka kutusundan kesilen yuvarlak karton, lambayı yerleştirmek için bir bisküvi kutusu, mil yerine bir dikiş iğnesi, bu motor için kullanılan malzemelerdi. Baird’in bulduğu ilk anten, enfes bir iletken olan bir Malta haçıydı.

Baird buluşunu, Kraliyet Enstitüsü’ne resmi olarak , ilk kez 26 Ocak 1926’da tanıttı. 1928’de ise ilk görüntüler Atlas Okyanusu’nun öteki yakasına, yani Londra’dan New York’a ulaşmıştı bile ( fazla bir şey görmek imkansız olsa da )….. Böylece Baird ilk televizyon istasyonunu kurdu ve BBC için ilk televizyon yayınlarını yapmaya başladı. Hatta ilk TV oyunu da BBC tarafından yapılmıştı.

1930’ların ortasında ise, televizyon yayınları hem İngiltere’de, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde az sayıdaki zengin kişilerin evlerinde izlenmeye başladı.Alıcıların pahallılığı yüzünden hızlı bir yayılma gerçekleşemiyordu. Ancak  o dönemde, her şeyini satarak tüm parasını TV alıcısına yatıran bir İngiliz köylüsünün söyledikleri çok anlamlıydı :

” Yaşamım boyunca en büyük düşüm Londra’yı görmek oldu, bunun için  artık gitmeme gerek kalmayacak, ne zaman istersem Londra bana gelecek. ” Serdar KALKAN (BD)

http://www.vipdukkan.com

Reklamlar

1 thought on “TELEVİZYON NASIL GELİŞTİRİLDİ ? …..

  1. Geri bildirim: Televizyon nasıl geliştirildi? | mekatronikemre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s