YANLIŞ MIYIM ? …..


fottom.com/fa/fottokitap_tanitim.php?gelen_id=

http://www.fottom.com

SİYASET (1 )

http://www.dominos.com.tr

“Yeni bir yazıda sizlerle buluşmanın keyfini yaşıyorum. Öncelikle yazılarımın sizleri sıkmaması için her zaman kısa ve öz tutacağım. Bu yazımın konusunu gündemimizde geniş bir yer tutan siyasetten seçtim. Bence bir devlet yöneticisi nasıl olmalı düşüncesi ışığında kaleme aldığım, iyi ve mükemmel siyasetçi kavramlarını tanımlamaya çalıştığım yazımı umarım beğenirsiniz.”
İnsanlar tarihler öncesinden beri medeniyetlerini, kültürlerini, koruyabilmek için ve diğer medeniyetler ile etkileşimli bir şekilde varlıklarını sürdürebilmek için yöneticiler seçmiş, yönetimler kurmuşlardır. Yani “siyaset, insanlığın varoluşundan beri vardır” cümlesi doğru bir ifadedir. Şimdiki yönetim şekilleri ise devletten devlete farklılık gösterse de temel konsept şöyledir. Devlet teşkilatı içerisinde, düzenli, savunma güçleri bulunan siyasal açıdan gelişmiş sistemlerdir.

http://www.fotomoz.com

www.bankpozitif.com.trİyi siyasetçi ne demektir?
Herhangi bir ülkenin, herhangi bir siyasetçisi o ülkenin yöneticisi veya idari kademesinde kendini görmek istiyor ise ve bu yolda izlediği politika ile uyguladığı stratejilerle halkının destek ellerini sırtında buluyorsa o insan iyi bir siyasetçidir. İyi siyasetçiden kasıt kişisel özelliği ile değil, siyaseti iyi anlayıp yorumladığı ve başarıya ulaştığı içindir. Her halkının desteğini almış yönetici iyidir ve her iyi siyasetçi başarılıdır, genellemesini yapamayız. Tarihte bunun aksini belirten sayısız örnek mevcuttur.

SİYASET ( 5 )Devlet idaresine gelen siyasetçilerin halkının verdiği desteği hiçbir zaman unutmamalı, gereğini en iyi şekilde yapmalıdır. Kendi ülkesini diğer gelişmiş ülkeler konumuna getirmek, gelişmiş bir ülke ise daha fazla kalkınıp halkının refahını ve yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflemek yöneticilerin asli görevlerinin en başında gelmelidir. Görevini mükemmel bir şekilde ifa edebilmesi için yalnızca iyi bir siyaset bilgisi yetmez. Siyaset bilgisinin yanında başka vasıflara da sahip olmalıdır. Bunlar;

İç ve dış siyaseti dengeli ve muntazam bir şekilde yönetebilmeli,
Derin bir siyasi tarih bilgisine vakıf olmalıdır. Ülkenin geçmişte diğer ülkelerle münasebetininin hangi temellere dayandığını bilmeli, kültürlerini kendi kültürüyle mukayese edip tahlilini yapabilmelidir.
Her zaman devlet çıkarlarını mübah yollarla savunmalı ve ön planda tutmalıdır.
İyi bir insan ilişkisine sahip olmalıdır. İnsan tipolojini çok iyi bilmeli, görüşmelerindeki niyet ve art niyetleri tabiri caizse nokta atışıyla sezmeli, beden dilini iyi anlayıp kullanabilmelidir.
Akılcı hamleler yapmalı milletini riske atacak bir pozisyona düşürmemelidir.

www.yvesrocher.com.tr

SİYASET ( 2 )Bu vasıflara da sahip ise iyiden ziyade mükemmel siyasetçidir. Tabi bilindiği üzere bu vasıflara sahip bir insan yok denecek kadar azdır. Kendi ülkemiz adına konuşacak olursak, neden bu vasıfları kazandırabileceğimiz devlet adamları yetiştirmiyoruz ve bu yönde donanımlı neden bir okul, kurul, akademi, enstitü çalışmaları yürüt müyoruz?
Tarih, bilhassa da siyasi tarih bir yöneticinin çok çok iyi olduğu bir alan olmalıdır. Karşımızdakini tanımazsak, vereceğimiz tepkiyi de kestiremeyiz.

fottom.com/fa/urun_tanitimi.php?gelen_id=&ug=astro&uag=astro

Siyasi tarih devletin en önemli görevi olmalı, konunun uzmanlarınca siyasi tarihte ilişkide olduğumuz devletlerle geçen tarihi sürecimiz bir çizgide kurulan enstitü de toplanmalıdır. İyi bir devlet adamının vasıfları tükenmez kalemle çizilip bu doğrultuda devlet adamı yetiştirilmelidir.
İstikbalimizi iyi bir şekilde şekillendirebilmek için ilerisini iyi görebilmek ve içinde bulunduğumuz durumu iyi tahlil etmek gerekir. Her zaman uyanık olmamız, düşmanlarımızın kötü niyetlerine karşı tedbirimiz hâlihazırda beklemelidir. Böyle olması halinde ülkemiz emin adımlarla ilerleyecektir.
Naçizane düşüncelerim bunlar… YANLIŞ MIYIM ?
www.vooyaj.comwww.vooyaj.com

SERHAT AKŞİT

http://www.lidyana.com/

http://www.lidyana.com/


http://www.dominos.com.trhttp://www.dominos.com.tr

www.vooyaj.com

http://www.risegame.comhttp://www.risegame.com

https://www.ingbank.com.tr

http://www.korayspor.com/trhttp://www.korayspor.com/tr

www.dekoreko.com

http://www.buldumbuldum.com

http://bucuruk.com/

Reklamlar

2 thoughts on “YANLIŞ MIYIM ? …..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s