” KOAH ” BİLİNMEYEN, FARK EDİLMEYEN VE YOK SAYILAN HASTALIK …..http://www.kemaltancashop.com.tr

http://www.dominos.com.trhttp://www.dominos.com.tr

Prof.Dr. Sinan ERGİNEL

Prof.Dr. Sinan ERGİNEL

Bilinçsizlik yüzünden KOAH öldürüyor

KOAH’ın hasta tarafından bilinmeyen ve önlenebilir olmasına rağmen geç tanı konulduğu için ölümcül bir hastalık olduğunu söyleyen Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erginel, hastalığın en önemli sebebinin sigara kullanımı olduğunu vurguladı.

http://www.fotomoz.com     Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erginel, KOAH’ın ciddiyetine dikkat çekerek tüm dünyada hızla artan bir hastalık olduğunu belirtti. Erginel, hastalığın sinsice ilerlediğinin ve yeterince bilinmemesinin de ölümleri arttırdığının altını çizdi.
KOAH, yani Kronik Obstrükif Akciğer Hastalığı hemen hemen tüm sigara içenlerin fark etmeden yakalandığı bir hastalık. Öksürük, nefes darlığı gibi çok sık görülen şikâyetler çoğu kez KOAH’ ın habercisi oluyor. Peki siz sigara kullanıyor musunuz? Sürekli öksürük nöbetleri geçiriyor, nefes darlığı yaşıyor musunuz? Belki daha önce hiç duymadınız, ya da duyduysanız bile dikkate almadınız. Benim başıma gelmez demeyin, siz de KOAH’ a yakalanmış olabilirsiniz..Peki nedir bu hastalık? Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erginel, KOAH’ı anlattı..

www.bankpozitif.com.tr

KOAH (R)KOAH nedir?

KOAH-Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı- ilerleyici ve tam geri dönüşümlü olmayan, buna karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH hava yollarını daraltır, solunumu güçleştirir. Genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişen KOAH’ da hastalar, öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşte bile nefes darlığına kadar değişik semptomlara sahiptirler.
KOAH gelişimine yol açan nedenler nelerdir?
KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin diğer yolları da risk faktörüdür. Sigara pasif maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunur. KOAH’ nın diğer kanıtlanmış nedenleri; iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler buhar, iritan maddeler, dumanlar ve iyi havalanmayan evlerde yemek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların yol açtığı iç ortam hava kirliliğidir.

www.yvesrocher.com.tr

http://www.lidyana.com/KOAH tanısı nasıl sağlanır?
Risk faktörlerine maruziyet öyküsü olan kişilerde ve öksürük, balgam, eforla nefes darlığı olan hastalarda KOAH tanısı düşünülmelidir. Fakat tanı, solunum fonksiyon testleri ile doğrulanmalıdır. Bu testler, sadece tanıda değil hastalığın şiddetinin belirlenmesi ve hastalığın seyrinin takibinde de kullanılmaktadır.
KOAH dünyada ne sıklıkla görülüyor? Türkiye, dünyada nerede?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm dünyada KOAH’ın en önemli dördüncü ölüm nedeni olduğunu tahmin etmektedir. WHO’nun tahminlerine göre 2000 yılında KOAH nedeniyle dünyada 2.74 milyon kişi ölmüştür. Türkiye’de ise 5 milyon civarında KOAH’lı hasta bulunduğu ve her yıl bu hastalıktan 26 bin kişinin öldüğü tahmin edilmektedir. WHO’nun araştırmalarına göre, KOAH’ın Türkiye’de 3. ölüm nedeni olduğunun ortaya çıkması ise çarpıcıdır.
“KOAH önlenebilir bir hastalık”
  KOAH’ ın temel belirtileri nelerdir?
Hastalıkta 3 temel yakınma vardır: Öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı. Öksürük ile balgam ilk belirtilerdir ve hasta tarafından önemsenmez. Çoğu zaman sigara öksürüğü olarak değerlendirildiği için hastalığın erken tanısı gecikebilir. Nefes darlığı, genellikle hareket sırasında ortaya çıkar ve yıllar içinde aşırı artış gösterir. Yakınmalar yalnız nefes darlığı ile sınırlı kalmaz. Yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi yakınmalara eşlik eder. Hastalığın tanısı Fizik Muayene, Solunum Fonksiyon Testleri, Akciğer filmi ve kan oksijen değerlerinin ölçümü ve tomografi gibi tetkiklerle konulur. Sonuç olarak KOAH gelişiminde en önemli faktör sigara kullanımıdır. Sigara kullanımının önlenmesi ile hastalıktan korunmak mümkündür.

http://www.fotomoz.com

KOAH 2 (R)KOAH’lı hastaların çoğu neden bilinmiyor?

KOAH semptomlarına sahip hastaların büyük çoğunluğu, hastalık ilerleyip solunumsal sakatlık yapılıncaya kadar bir doktora başvurmamakta ve KOAH tanısı almamaktadır. ABD’ de 2000 yılında yapılan bir çalışma, spirometrik verilere göre 24 milyon yetişkinin KOAH ile uyumlu solunum fonksiyon değişikliklerine sahip olduğunu, fakat sadece 10 milyon yetişkine bir hekim tarafından KOAH tanısı konulduğunu göstermektedir. Son olarak Adana’da yapılan KOAH çalışmasında KOAH’lı hastaların sadece %10’unun bir doktor tarafından teşhis edildiği, geri kalanların kendilerinde bu hastalığın bulunduğunu bilmedikleri görülmüştür. KOAH’ın belirtileri konusunda eğitimi ve bu hastalığın erken döneminde tedaviye başlaması, halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
Spirometri nedir?
Spirometri, bir insanın solukla çıkarabildiği hava miktarını ve bunun için harcanan zamanı ölçen basit bir testtir.Seda BAŞARAN (Eskişehir)

www.vooyaj.comwww.vooyaj.com

MEYVE SEBZE SEPETİ 1 (R)


http://www.dominos.com.trhttp://www.dominos.com.tr

www.vooyaj.com

http://www.risegame.comhttp://www.risegame.com

https://www.ingbank.com.tr

http://www.korayspor.com/trhttp://www.korayspor.com/tr

www.dekoreko.com

http://www.buldumbuldum.com

http://bucuruk.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s