2008 YILINDAKİ EKONOMİK KRİZİN GERÇEK YÜZÜ ” INSIDE JOB ” İÇ İŞLER …..


http://www.dominos.com.tr

INSIDE JOB (R) 1

Aslında her şey yolunda gidiyordu. Yüksek yaşam standartları, istikrarlı bir demokrasileri çok düşük bir işsizlik oranları vardı. Ve neredeyse yok denecek düzeyde de bir devlet borçlarına sahiptiler. Nüfusu sadece 320 bin olan, ve işlerin oldukça yolunda gittiği bu küçük ülkede, ne olduysa 2008 yılında oldu ve yer yerinden oynadı.

Bu ülke İZLANDA’ydı

www.dsmart.com.tr♦ Modern bir toplum yapısına sahiptiler,

♦ Sağlam bir ülke altyapısına da tabii ki

♦ Güvenli işleyen yiyecek üretimi sistemleri tıkır tıkır çalışıyordu,

♦ Kota ile sorunsuz idare edilen bir balıkçılık sektörleri vardı

♦ İyi bir sağlık sistemine

Temiz hava ve DOĞAYA sahiptiler

♦ Çok düşük bir suç oranları vardı.

Ta ki ; 2000 yılında İZLANDA  hükümeti geniş bir liberalleşme politikasını başlatana kadar.

Başlangıçta , bu değişim politikalrının İzlanda için önce çevre(doğa) sonra da ekonomileri için korkunç sonuçlar doğuracağından tam haberdar değillerdi. ama olan olmuştu ve artık durdurulması neredeyse imkansızlaşmıştı.

Aynı hükümet, İzlandanın üç büyük bankasını da özelleştirme kararı aldı ve tabii özelleştirdi. Ülkede finans sisteminin mutlak hakimiyeti söz konusuydu, ve bu güç kontrolü ele almıştı. Artık istenmeyen sonuçlar doğuracak gelişmeler halkın gündeminde birinci sırayı almıştı işler kontrolden çıkmış ülkeyi yerle bir etmişti.

www.topshop.com.tr

Özelleştirilen bu üç küçük banka daha önce İzlanda dışında hiç bir faaliyet göstermemiş olmasına rağmen 5 yıl içerisinde Uluslararası finans kuruluşlarından 120 MİLYAR AMERİKAN DOLARI borç almış ve Ülke ekonomisinin 10 katı büyüklüğündeki bu borç ile ülkeyi uçurumun tam ortasına taşımıştı.

INSIDE JOB (R) 2

Fakat durum bankacılar için pek aynı değildi. Onlar birbirlerini ve yakın arkadaşlarını para içinde yüzdürüyorlardı. Uzmanların deyimiyle büyük bir balon oluşmuştu.Buna paralel olarak Hisse senetleri durduk yere tam 9 kat değerlenmiş, ev fiyatları ise 2 katına çıkmıştı. Bu anormal artışlara ekonomik verilerce bir anlam yüklemek elbette imkansızdı. Kapalı kapılar ardında kirli pazarlıklar dönüyordu.

http://www.loccitane.com.tr

Bazı kişiler bu bankalardan aldıkları kredilerle Özel uçaklar, Mega yatlar ve ABD de çok lüks emlaklar alıyorlardı. Hatta gazeteler bu milyonerlerin aldıkları şirketlerden bahsediyorlardı.Alınan bu şirketler ya İngilteredeydi, ya Finlanda da , ya da Fransa gibi ülkelerdeydi.

Ama hiç kimse gerçekleri dile getirmiyordu. Kimse bu milyarderlerin, bu şirketleri satın almak için aldıkları MİLYAR DOLARLIK krediden bahsetmiyor ve ” bu parayı sizin bankanız verdi.” demiyordu.

İş öylesine çığırından çıkmıştı ki ; Uluslararası kuruluşlar ve kredi derecelendirme şirketleri inceledikleri bu bankalara AAA+ notu verecek kadar ileri gitmişlerdi. ve İzlanda ekonomisi için HARİKA kelimesini bile insanların gözlerinin içine baka baka söyleyebilmişlerdi.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda KRİZ patlak verdi. ve 3 ay içerisinde işsizlik rakamları 3 kat arttı. Tablo artık gerçekten de çok vahim bir durum almıştı. Ve çöküş bu noktadan başlamış ve bir virüs salgını gibi tüm dünyayı tehdit eder boyutlara ulaşmıştı.

O günlerin tedirginliğini hepimiz yaşadık. Hatta bankaların tüm kredileri vadesinden önce geri çağıracak söylentileri bile piyasaların dengesini sallamaya yetmişti. Ama sözü daha fazla uzatmayalım yakın geçmişte yaşanmış ve bazı bazı etkilerinin hala hissedildiği bu vahim durumun ana sebeplerinin iç yüzünü yetkililerin ağzından dinleyelim. Fakat empati yaparak izleyelim böylelikle günümüzün finansal gelişmelerini önceden okuyabilmek gibi bir analiz yeteneği geliştirelim.Bu belgesel belki bize bir şeyler ifade eder Lütfen sabırla sonuna kadar izleyin göreceksiniz ki Neler nelere etki ediyor.
www.vooyaj.comwww.vooyaj.com

TÜRKÇE DUBLAJLI INSIDE JOB ( İÇ İŞLER ) BELGESELİNİ SEYRETMEK İÇİN TIKLAYINIZ…..


Reklamlar

2 thoughts on “2008 YILINDAKİ EKONOMİK KRİZİN GERÇEK YÜZÜ ” INSIDE JOB ” İÇ İŞLER …..

  1. ASLINDA SOYGUN HEP AYNI KAPİTALİZM LİBERALİZM =HIRSIZLIK.BUGÜN ÜLKEMİZE BAKTIĞIMIZDA HASTANELER DOLUP TAŞIYOR.VE AKLIMA ŞU SORU GELİYOR BU KADAR HASTA BİR TOPLUM YAPISINA SAHİPSEK VE BU KADAR HASTA BİR TOPLUM VARSA SAVAŞMANIN ANLAMI DA YOK ÇÖPLÜK STATÜSÜNDE NÜFUSUMUZ VAR VE BU BİR TOPLUM EĞER EN DEĞERLİ BEYİNLERİNİ TIP ALANINDA HARCARSA UNUTMAYALIM Kİ GELİŞMİŞ OLMAK ONUN İÇİN HAYALDEN ÖTE BİR ŞEY DEĞİLDİR.O TOPLUM ÜRETMEK YERİNE HER ALANDA TÜKETMEYİ SEÇMİŞTİR.BU DURUM İNSANLIKLA BAĞDAŞMAZ.EN SAĞLIKLI İNSANLARI SAVAŞ ALANLARINDA KATLEDECEKSİN SONRA HASTANELERDE YAŞAMDAN BEZMİŞ İNSANLARI İŞKENCE EDER GİBİ YAŞATMAYA ÇALIŞACAKSIN BUNUN ADINA DA İNSANLIK DİYECEKSİN BANA ÇOK SAÇMA GELMEKTE.BELKİ TEPKİLER OLACAKTIR ANCAK BU DURUM BİZİ GERÇEK MANADA İNSANLIKTAN ÇIKARMAKTADIR.SAĞLIK HER BİREYİN HAKKIDIR ANCAK BU SAĞLIK ANLAYIŞI TEDAVİ ETMEK ÜZERİNE DEĞİL SAĞLIĞI KORUMAK ADINA ŞEKİLLENMELİDİR BU DA EĞİTİMLE MÜMKÜNDÜR
    GELİŞMİŞLİK ÖLÇÜSÜ OLARAK BİZE DAYATILANLAR BEBEK ÖLÜM HIZI VS ÇARPIK VERİLER ASLINDA SÖMÜRÜLMÜŞLÜK KATSAYISIDIR.VE GERÇEK GELİŞMİŞLİK KATSAYISI DOKTORA OLAN İHTİYACIN OLMADIĞI HASTANE VEYA DOKTORLA KARŞILAŞMA ORANI OLARAK DEĞİŞTİRİLMELİDİR.KALİTELİ VE MUTLU YAŞAM =GELİŞMİŞLİK BUNUNLA EŞDEĞERDİR
    ASLINDA SOYGUN HEP AYNI KAPİTALİZM LİBERALİZM =HIRSIZLIK.BUGÜN ÜLKEMİZE BAKTIĞIMIZDA HASTANELER DOLUP TAŞIYOR.VE AKLIMA ŞU SORU GELİYOR BU KADAR HASTA BİR TOPLUM YAPISINA SAHİPSEK VE BU KADAR HASTA BİR TOPLUM VARSA SAVAŞMANIN ANLAMI DA YOK ÇÖPLÜK STATÜSÜNDE NÜFUSUMUZ VAR VE BU ÜLKEDEN HİÇBİR HALT OLMAZ.ANCAK GERÇEK BÖYLE DEĞİL İNSANLAR HASTA OLDUKLARINA İNANDIRILMIŞLAR VE HASTA OLARAK ALGILAMAKTALAR.BU İSE SOYGUNU HAKLI GÖSTERMEKTE

  2. Çok güzel bir yazı olmuş,elinize sağlık.RANT PİYASASI Prof ların, ilaç firmalarının, özel hastanelerin,istediği gibi çalışıyor.(BU SAĞLIK ANLAYIŞI TEDAVİ ETMEK ÜZERİNE DEĞİL SAĞLIĞI KORUMAK ADINA ŞEKİLLENMELİDİR BU DA EĞİT on said:

    Çok güzel bir yazı olmuş,elinize sağlık.RANT PİYASASI Prof ların, ilaç firmalarının, özel hastanelerin,istediği gibi çalışıyor.(BU SAĞLIK ANLAYIŞI TEDAVİ ETMEK ÜZERİNE DEĞİL SAĞLIĞI KORUMAK ADINA ŞEKİLLENMELİDİR BU DA EĞİTİMLE MÜMKÜNDÜR) ü çürütüyoruz.hasta=müşteri oluyor pazar=halk , rant piyasasına orta yapanlarda işini kötü yapan yetkililer??????

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s