KAPI …..


www.bankpozitif.com.tr

kapı1                          
Bu yazımın konusunu seçerken,  burada, ÇELEBİ KAPTAN sayfasında  yazacağım ilk yazı olacağı ve bir başlangıç olması münasebetiyle, “Kapı başlangıçtır” sözünden istifade ederek seçtim.

Günlük hayatımızda umursamadığımız, oysa ki yaşamımızın her alanında var olan kapıyı, bir farkındalık yaratmak için her yönüyle ele almaya çalıştım, umarım beğenirsiniz. Bir daha ki yazıda görüşmek dileğiyle…”

” KAPI “
Kapı, yüzyıllardır insanların farklı iki alanı birleştirmek ya da farklı alanları birbirinden ayırmak için kullandığı bir araçtır, malumunuz. Yandan açılanı, üstten açılanı, sürgülüsü, dönemeçlisi, plastiği, tahtası, çeliği,camı gibi çeşitleri olsa da amaç hep aynıdır.

Güzel Türkçemizin zenginliğindendir ki kapının birçok soyut ve somut anlamı vardır. Günlük hayatımızda kapıyı hem gerçek hem de mecaz anlamda o kadar çok kullanırız ki fakat farkında bile olmayız, önemsemeyiz ama hayatımızın hep içinde vazgeçilmezdir.kapı4

Kapı başlangıçtır, kapı sondur, kapı gizliliktir, kapı heybettir. Gün olur yüzümüze tokat gibi çarpar o kapı, gün olur itibarı kurtarmak için biz onu çarparız. “Kapıya çarptım, kapıya” sözünü hangimiz kullanmadık ki… Mesela öyle dostlarımız vardır ki iyi günümüzde kötü günümüzde her daim yanımızdadırlar. Kapı gibi dostlarımızdır bunlar. Gün olur ardına kadar açılır o kapı. Bazen sevmediğimiz patronumuzun kasa kapısı, bazen yolunda gitmeyen işlerimiz için şans kapısı, bazen manevi huzur için rabbin rahmet kapısı, bazen gönlünde yanıp tutuşan aşk için gönül kapısı. Açılan her kapının farklı bir anlamı vardır. Farklı amaçlara hizmet eder.

kapı2

Kimimizi özgürlüğüne ulaştıran dev mahpushane kapısı, kimimize iş bulduran ekmek kapısı, kimimizi sevdiğine kavuşturan sevda kapısı, kimimizin açlığını gideren buzdolabı kapısı…

kapı6Her zaman kelimeler ile kifayetlendirmeyiz kendimizi, bazen fiillerimiz sözlerimiz olur. Kapıyı kullanma şeklimizle anlatırız derdimizi. Hiddetlendiğimizde çarparız o kapıyı olanca hızıyla. Tanımadığımız bir yere veya müsait olmayacağını düşündüğümüz bir yere girmek için kapı3“Girebilir miyim?” sorusunu, kapıyı tıklatarak eyleme dönüştürürüz. Kimi zaman lavaboda uzun süre duran kişiler için tıklatırız o kapıyı “Çabuk Ol!” edasında. Kimi zaman ise tanıdıklarımızın kapısını bizleri tanıması için şifreli tıklatırız.“Tak tak tatak” gibi… kapı7Örtmeyi unuturuz bazen girdiğimiz veya çıktığımız bir yerde. Hemen arkadan o ilahi ses yükselir “Kapısız yerden mi çıktın?”.
Deyimlerimizde “Çat kapı gelmek, Kapı dışarı etmek”, atasözlerimizde “Acemi katır kapı önünde yük indirir, Allah bir kapıyı kapatırsa ötekini açar”, şarkılarımızda “kapına köleyim desem inanır mısın?…”,türkülerimizde “Mardin kapı şen ola…”,semt isimlerimizde “ Topkapı, Edirnekapı ” ve daha nice nice yerlerde kapıyla karşılaşırız.
kapı5Hayatımızda farkında olmadan kapıyı soyut ya da somut bir şekilde o kadar sık kullanıyoruz ki, acaba yaşamımızın vazgeçilmezi olan kapıyı bir kez olsun hiç düşündük mü ? ya olmasaydı diye…

SERHAT AKŞİT


www.daedalusonline.eu

www.yvesrocher.com.tr

Reklamlar

2 thoughts on “KAPI …..

  1. Serhat bey, ÇELEBİ KAPTAN sayfasının takipçilerindenim ve inanın her gün buradaki paylaşımlar benim yüzümü güldürüyor. 🙂 Kapı yazınızı keyifle okudum inanın günlük hayatımızda kapının bunca değerinin olduğunu unutuyoruz ve yazınız kapı’nın ne kadar değerli bir günlük kullandığımız ve hayatımızın içinde olan bir olgu olduğunu fark ettim. Ellerinize sağlık ve nice paylaşımlarınıza diyorum 🙂

    Saygı ve Sevgilerimle
    Ayse

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s