ÜNLÜ YÖNETİM DANIŞMANI ADİZES’DEN İNCİLER …..http://www.dominos.com.trhttp://www.dominos.com.tr

www.bankpozitif.com.tr

Ichak ADIZES (R)

ig


http://www.dominos.com.trhttp://www.dominos.com.tr

http://www.darty.com.trAdizes (22 Ekim 1937 doğumlu) köklü değişimler sayesinde iş ve ülke  hükümetlerinin  performansını artırma konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri. Geçtiğimiz 40 yıl içinde de, dünyanın en büyük organizasyonlardan bazıları ile çalışmış ve  birçok devlet başkanının danıştığı kişi olmuştur.

2000 li yılların başında okuduğum bir yazıda Dr Ichak ADIZES’in bazı sözleri ile birlikte yapmış olduğu görevler dikkatimi çekti. Başta İsrail olmak üzere İsveç, Yunanistan, Makedonya, Gana, İzlanda,Meksika ve Brezilya gibi ülkelere hükümetler düzeyinde danışmanlıklar yapmış bir şahsiyet Dr ADIZES. İş böyle olunca konuyu dinlemeye ve anlamaya çalışmak gerektiğini düşündüm . Aradan geçen en az on yıldan sonra yukarıda isimlerini, Fikri Türkel’in  imzasının olduğu yazıdan öğrendiğim ülkelerin bugünkü ekonomik durumlarını hatırladığımızda,sonuç malum. Özellikle 2008 senesindeki Dünya ekonomik krızinin, İzlanda gibi üretim ekonomisi ve hacminin oldukça micro ekonomik veriler çerçevesinde sınırlanıyor olması gerçeği ise,  bu çapta bir krızi tetiklemesinin ne denli mümkün olduğu tartışılmalı   bir durum olsa gerek.

Bunun yorumlarını sizlerin o değerli zihinlerine bırakmak istiyorum.

Ancak , Bay ADIZES, 2004 yılında Çin’in ticari olarak batıya yaptığı baskıya atfen, Batının  bu hamleyi fırsata çevirebileceğini savunmuş.

Ichak ADIZES ORGANİZASYON ŞEMASI (R)

Şirketlerin ömrü konusunda “HAYAT DÖNGÜSÜ” teorisini ortaya atan ADIZES, sorunların şirketlerin varlığının en önemli göstergesi olduğuna dikkat çekerek,”Değişim olan yerde sorunun da var olacağını” vurgulamış.

Buna ilaveten, değişimin büyüklüğü ölçüsünde , sorunların da büyük olduğunu vurgulayan Ichak ADIZES, son yıllarda Türkiye’nin gündemine giren Çin in sorun olduğunu kasdederek,şunu belirtmiş .” Sorun Çin de değil kendinizdedir, Çin’in gelişini fırsata çevirebilirsiniz”

Ichak ADIZES HEDEF TESPİTİ (R)

www.yvesrocher.com.trDeğişim yönetimi ve çatışma yönetimi konusunda pek çok kitabı da bulunan ADIZES , şirketlerin ömrü konusunda ” kelebek kadar ömrü olan şirketlerle , yıldızlar kadar ömrü olan şirketler de olabilir. Hayat döngüsü içinde şirketlerde aşamaları sağlıklı atlatmaları halinde her şirketin ömrünün yıldız kadar olması mümkündür “ diyor.

Ichak ADIZES ŞİRKET YAŞAM ŞEMASI  (R)

http://www.driveyoyo.comŞirketlerin , insan ömrü gibi çocukluk aktif dönem, gençlik,mükemmellik, kararlılık, aristokrasi, bürokrasi ve ölüm aşamalarının olduğunu açıklayan ADIZES, ” Her dönemin şirketlere has süresi ve sorunları vardır diyor. Kurucuların büyüklüğü ölçüsünde ,büyük şirketlerin kurulacağını ve şirketlerde aidiyet duygusunun yerleştirilmesinin ve kararlılığın ölçüsü içinde şirketlerin vizyonlarının oluşacağını  belirtmiş. Bu sözlerine ilave olarak da ” Bir kişi karar verinceye dek , her türlü girişim ve oluşturma eyleminde tereddüt,sürekli etkisizlik ve geri çekilme ihtimali vardır. Kişi kesin bir karar aldığı an takdiri ilahi de harekete geçer, Bu doğrultuda her olay,  kişi için, olması gerekenin aksi bir durumun asla oluşmamasına yardımcı olacak şekilde gelişir”

İşte değerli takipçilerim yazılanlar ayan beyan yukarıdaki gibi. Yakın geçmişte yaşananları da göz önüne aldığımızda  yorum sizlerin kıymetli fikirlerine kalıyor

Kalın sağlıcakla …..

ÇOK YAKINDA HİZMETE BAŞLIYOR

SAYFAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ


promo_graceline

www.daedalusonline.eu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s