BAL NEDEN BOZULMAZ ?…..


BAL NEDEN BOZULMAZ  (R)

Geçenlerde hatırlarsanız BANK SOHBETLERİ (1) NASİP BUYMUŞ….. başlıklı bir yazımı sizlerle paylaşmıştım . Yazıma yorum yapan değerli  Dr Mahmut SUNAY beyfendi uzun zaman hobi olarak arıcılıkla ilgilendiğini ve balın bozulmayacağını bizlere yorumlamıştı . Bunun üzerine Milliyet gazetesinde bu haberi okuyunca sizlerle paylaşmak istedim

 Bal neden bozulmaz?

Açılmış ve kapağı kapatıldıktan sonra bir yerlerde unutulmuş bal kavanozlarını yıllar geçtiğinde bulsanız bile içerisindeki balın bozulmadığınız görürsünüz. Arkeologlar yapılan kazılarda hiç bozulmamış ballara rastlamaktadır. Peki, nedeni nedir?

Buzdolabında unuttuğunuz bir parça makarna veya sebzenin çok değil sadece 1 hafta sonra tanımsız bir şekil aldığına şahit olabilirsiniz. Ancak aynı şey bal için geçerli değildir.

Bakteriler içerisinde bulundukları yiyeceklerdeki şeker ve diğer maddelerle beslenir. Bir müddet sonra atık olarak asit ve diğer kimyasalları salgılarlar. Bu kimyasallar besinlerin renk, koku ve tadında değişikliklere sebep olur.

Diğer pek çok yaşam formu gibi bakteriler de yaşamak için suya ihtiyaç duyar. Yiyeceklerin hemen hepsi içeriğinde su barındırırken balda neredeyse hiç su yoktur. Bu da, bakterilerin üremesi ve yaşaması için uygun koşulların var olmamasını sağlar. Balın içerisindeki çok az su bakterilerin yaşaması için yeterli değildir. Kapağı açık halde saklanan bal, havayla etkileşime girerek bozulacaktır. Ancak kapağı açılmayan bir kavanozdaki bal, yüzyıllar boyunca bozulmadan kalabilir.

Kapalı kavanozlardaki bal kristalize olur ve sertleşir. Ancak bu, bozulduğu anlamına gelmez. Kaynak : milliyet.com.tr

ÇİKOLATA SEPETİ (R1)

” MESAJLI ÇİKOLATA ” İNCELEMEK VE SATIN ALABİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Reklamlar

2 thoughts on “BAL NEDEN BOZULMAZ ?…..

  1. (Nahl, 68-69) Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.

    Rabbim insanlar için şifa kaynağı olarak murad ettiği bir şeyin bozulmasına engel olacak şekilde oluşmasına arıları sebep kılarak, Rahmet ve Merhametinin tecellisini gösterdiği için binlerce kez şükürler olsun.

    Tefekkür edersek, su dünyaya aittir. Bir insan Dünya’yı ne kadar az kalbine alırsa o nisbette bozulmadan yaşar. Bal gibi !

    Allah c.c razı olsun Kaptan

    • Bal gerçekten mucize bir yiyecek kıymetini bilmek gerek Yorumunuz için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s