ARKADAŞ LAR…..


 

seni-seviyorum-447-1

Türk Dil Kurumu “ARKADAŞ” kelimesini aynen şu şekilde ifade etmiş. “ 1. isim Birbirlerine karşı sevgi ve anlayış gösteren kimselerden her biri, bacanak, eş, yâren, yoldaş ” 

Bu satırdan anladığım  kadarıyla hiç bir maddi unsur bu kelimenin içinde yok. dahası iyi yorumlandığında anlam olarak kenarından bile geçmiyor. Zorlasak acaba bir köşesinden uydurabilir miyiz ? diye çabalasak , o da olmuyor . anlayacağımız kelime niyetini ve içeriğini bas bas bağırıyor.

Ardından da , “arkadaş zorlama işte” diye feryat ederek kendi niyetlerine uydurmak isteyenlere isyan ediyor.

Ben buyum . Eğilsem de, bükülsem de, çekilip uzatılsam, sıkıştırılıp büzüştürülsem de, buyum , diyor.

Arkadaşlığın , kökeninde bence sırt sırta vermişlik var , insanın kendi gözleriyle göremediği zayıf noktasının, yine kendisi tarafından kolladığı bir kişi tarafından, kollanma hali samimiyeti ve iyi niyeti var.

Buradan hareketle ne olur her tanıdığımıza arkadaş diye hitap etmeyelim , hatta kızdığımız kişiye “bak arkadaş ” diye asla seslenmeyelim  arkadaşlık kutsal bir yolculuk,  bu yolculuğumuza sahip çıkalım, çıkalım ki kötü niyetli hiç kimse aralarımıza nifak sokamasın, bizi bölemesin, parçalayamasın, bireyselleştirerek  zayıflaştıramasın, yanlızlaştıramasın .

Maddi yada manevi iyilik yaptığımız, ancak akabinde aynı ilgiyi göremediğimiz kişilere, yaptığımızı düşündüğümüz iyilikleri, o kişinin  yüzüne vurmayalım Çünkü bu kendi hatamızı bir başkasına yüklemek olmaz mı ? doğru kişileri seçememiş olmak bizim hatamız değil mi ? Onu hayatlarımıza dahil etmek kendi hatamız olmaz mı ? veya o kişiden öyle veya böyle bir  beklentimiz olduğu için o na arkadaş dediğimiz  anlamına gelmez mi ?

Toplum genelinde bireyler böyle hassas davranarak yaşarsa Şimdilerde popiler adı mahalle baskısı  olan toplumsal otokontrol gelişmez mi ? Umutsuz olmayalım toplumun genel olarak hemen bu duruma uyması beklenemez belki ama eminim ki yine aynı toplumda, tek başına hareket etmeye cesaret edemeyen ama bir oluşum bekleyen, beklerken de ne yazık ki bahsettiğim genel hataları yapan, ancak hatasından dönmek için fırsat kollayan çok kişi var olabilir. bu sebeple ;

Haydi gelin şu andan itibaren önce kendimize hoşgörüyle yaklaşalım sonra gerçek arkadaşlar, arkadaşlıklar edinelim var olan arkadaşlıklarımızı da sıkıca sorgulayarak sağlamlaştıralım.

HAKİKİ ARKADAŞLIKLARIN VAR OLMASI VE SÜRDÜRÜLEBİLMESİ DİLEKLERİMLE…..

ÇİKOLATA SEPETİ (R8)

Reklamlar

One thought on “ARKADAŞ LAR…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s