GÜNÜMÜZDE ESNAF OLMAK MI ? ZOR. YOKSA MÜŞTERİ OLMAK MI ?…..


www.bankpozitif.com.tr

Görsel

http://www.lidyana.com/

Ekmek aslanın ağzında !

Dikkat etmek gerek,

Hem satın alan kişi için , hem de satan kişi için de geçerli bu sözler .

Durum böyle olunca , elbette karşılıklı tedirginlikler olmuyor değil. Müşteri aldatılıyor muyum ?  Esnaf da kazanıyor muyum ? tasasında.

Bu durumda  buraya kadar anormal bir hal yok malumunuz . Ancak biz insanlar üretken dehamızı kullanarak normal olan bu durumları bile “a”normale çevirmekte epey bir becerikliyiz. Son zamanlarda büyük artış gösteren hileli ürün üretimi ve satışı sanıyorum bahsetmek istediğim konuya en iyi örnek teşkil eden bir kanıt

Kendisi için ,üç kuruş para kazanma uğruna, başkası için üç bin kuruşluk zarar vermeyi önemsemeyen esnafın hiç bir haklı tarafı olamaz elbette. Kendi ailesi için beslediği iyi duyguları başka aileler için beslemeyen birinin , esnaf olmaya hakkı olmamalı . Başkalarının mutsuzluğu üzerine mutluluk inşa etmeye çalışanın da bırakın esnaf olmaya “insan” olmaya bile hakkı olmamalı kanısındayım .

Geçmişi hatırlamak zor olmasa gerek , Benim gibi orta yaş gurubunda olanlar iyi bilir . Geçmişte içi dolu dolu ” MAHALLE ESNAFI ”  diye bir kavram vardı . Bu kavramı hatırlatmanın, günümüz için nostaljinin de ötesinde bir ibret olma durumuna gelmiş olmasının, dayanılmaz acısını bir insan olarak hazmedemeyerek bahsederken, Bu günün aksine sosyal ilişkilerin o esnaf dükkanlarında filizlenip geliştiğine o yıllarda hep şahit olmuşuzdur.

www.yvesrocher.com.tr

https://www.pahabicilemez.com/istanbul

Mahalle bakkalının nasihatleri hala kulağımda . fırıncının o zor çalışma şartlarına rağmen, gelen müşterisine güler yüz gösterme çabası da hafızamdan hiç silinmiyor . Manavın dükkanını boş bırakmak pahasına, yaşlı müşterisinin filelerini, müşterisine teklif bile etmeden sırtlanıp  evine götürdüğüne şahit oluşlarımı unutmam ne mümkün. Daha çoğaltabileceğim çok örnek varken sormak istiyorum. Geçmişteki bu hizmetler maddi kar zarar hesabının neresindeydi de bu gün bu hesaplara ne oldu ? Esnafların esnaf olmaktan, müşterilerinde müşteri olmaktan utandığı, rahatsız olduğu bu hale nasıl geldik ?

Sanırım bu sorunun kaynağı belli .

Bence yok olan, günümüze kadar gelemeyen, usta , kalfa, çırak, yamak  hiyerrarşisinin kaybolması   mesleklerin manasını yitirmesinde en etkili faktör ve bu durumlardan kaynaklanan  sorunları yaşıyoruz en derininden .

Batılı, gelişmiş diye adlandırılan ülkelerin , büyük alış veriş merkezlerinin olumsuz yapısını tartıştığı günümüzde, bizler modernlik ve gelişmişlik adına, sayılarının çığ gibi büyüdüğü alışveriş merkezlerine bu denli ilgi göstermemizi özenti değil de  başka ne olarak ifade edebiliriz ?

Hiç kimse alınmasın . Bence kendimizi , tavırlarımızı, alışkanlıklarımızı tekrar bir gözden geçirmemizin zamanı gelmiş de geçmekte bile.

Esnaf gülmeyi unuttu , müşteri hayırlı dileklerde bulunmayı terketti ve biz gelişmişlikten modernlikten bahsediyor olduk, bu nasıl alış veriş matematiği anlamak imkansız.

Son olarak hatırlatmak isterim ki ! Bugün hala daha Kütahya esnafının,  esnaf geleneklerinde “PEŞKİR BAĞLAMA” törenleri hakkı verilerek yapılmakta. Nedir ? bu peşkir bağlama merasimi  derseniz onu da ya siz araştırın, yada başka bir günde detaylıca o konuya değineyim

Esnafımızın içten güldüğü , müşterisinin de o esnafın hizmetiyle memnuniyetten tebessüm ettirdiği günlerin hayaliyle

Kalın sağlıcakla…..

www.yvesrocher.com.tr

ÇİKOLATA SEPETİ (R13)ÜRÜNÜ SATIN ALMAK İÇİN RESMİ TIKLAYINIZ 

Reklamlar

4 thoughts on “GÜNÜMÜZDE ESNAF OLMAK MI ? ZOR. YOKSA MÜŞTERİ OLMAK MI ?…..

 1. Yazdıklarına noktasına virgülüne dokunmadan katılıyorum kardeş..Ticaret zor iş hele günümüzde çok çok daha zor..Her işin temeli güven olduğundan (üreticiye güven,sattığımız ürüne güven,çalışanlarımıza güven,müşretiye güven vs.) ve bu güveni milletçe yitirdiğimizden bu sorunlarlar karşılaşmaktayız.
  Gün öyle bir gün ki, güvevenen insan saf ve kaybetmeye mahkum olarak gösteriliyor ve görülüyor..Oysa yol birdir..Ve hakkın yoluda budur..Bildiğimiz doğrulardan sırf şahsi çıkarlar için vazgeçersek kazandığımızı sandığımız hiç bir şeyde hayır değildir.
  Özetle; bir ülkede,bir şehir,bir ilçe yada mahallede büyük yada küçük ticaretle uğraşan her kurum yada kişi ülkenin can damarıdır. Saygılar Hocam!

  • Kıymetli yorumuz için çok teşekkür ederim Mert bey ;
   Sizin de bahsettiğiniz gibi dürüstlük ” SAF ” lık (aptallık)sayılıyor günümüzde. Dürüstlükte aslında çözüm ” SAF ” olabilmekte “arı” olabilmekte yani arınmış arındırılmış kısacası yaratıldığı gibi katıksız orjinal olabilmekte
   Bugün saf olana “ENAYİ ” denir . Aslında enayilik “ENANİYETTEN” gelir arapca kökenlidir ben olma yani doğduğu gibi saf ve arı olma anlamına gelir Yunanca Ena bir rakamı karşılığıdır bir olma tek olma yani alengirli olmama .
   Bu durumda herkese enayilik ve saflık önermek acayibe kaçmaz umarım
   Ben öyle olmaya çalışıyorum da 🙂

 2. Her iki tarafında yaşadığı zorluklar var elbette. Fakat küçük esnaf dediğimiz mahalle bakkalları dahil, küçük ölçekli birçok ticari dükkanlar malesef devlet eliyle yok edildi. Kalanlarda ayakta kalabilmek adına ne yazık ki hile hurdaya başvurabiliyorlar. AVM, süpermarket dedikleri sistem ile dış kökenli ortaklarla gelenek göreneklerimiz bitirildi. Eski bakkallarda ki veresiye sistemi hiç olmazsa faize bulaşmadan dar gelirli aileler için bir nimetti. Yine aynı durumdaki müşteriler şu zamanda kredi kartına yüklendikçe, borç batağına düşüyorlar. Yuvalar dağılıyor, v.s.
  En doğru alışveriş helal para ile helal gıda almakta. Alım gücü az dahi olsa, bereket olur içinde. Şimdi hangi market kasiyeri ” Siftah senden bereketi Allah’tan ” diyor ?

  Teşekkürler
  Sağlıcakla kalın

  • Tükettikçe tükeniyoruz farkındayken de devam ediyoruz Allah sonumuzu hayırlı etsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s