KUŞ EVLERİ VE BİZLER…..


Görsel

ÇİKOLATA SEPETİ (R14)

 Kış geldi geliyor , doğa yine kendi içerisinde dengesini sağlayarak işlevini sürdürmekte . Kuşlar, börtü böcek, kedi , köpek yine kış şartlarını zorlu ortamlarında geçirecekler . Evet onlar yüce Allah tarafından bu zorluklara göre dizayn edilmiş tasarlanmış ve en mükemmel şekilde yaratılmışlar. Fakat bu onları o zorlu kış şartlarında aç, susuz, biçare bırakmamız için geçerli bir sebep değil. Yüce Allah biz kullarını da zorluklara dayanıklı ve dirençli yaratmış ve bize kaldıramayacağımız yükü asla vermemiş olmasına rağmen hepimizin yaşamımızda çektiği derde tasaya bir kolaylık aradığımız gibi , bu dilsiz derdini anlatamayan dostlarımızda kendilerince çare arıyorlar.

Niçin onların bu arayışlarına , daha üstün özelliklerle tasarlanmış ve dizayn edilmiş yaratılanlar olarak yardımcı olmayalım ,onların  zorluklarını kolaylaştırmayalım ?

İşte bu sebeple hepimiz en azından balkonumuza , yakın parktaki , bahçedeki bir ağaca dahası yüksek, korunaklı (kedilerin ve diğer hayvanların zarar veremeyeceği yükseklikteki) yerlere en azından yukarıdaki resimdeki gibi bir yemlik düzeneği oluşturarak basit bir destek vermeyelim .

Açlık elbette tahammülü zor olan bir duygu . Bunu  bilmesi gereken biz düşünebilen olarak  yaratılmış  “insan”  neden? doğanın diğer konuklarıyla empati kurma metodundan faydalanarak, onları anlayıp, onlara yardımcı olarak, Yüce yaratanın rızasına talip olmuyoruz ?

Belki birçok kişi balkonlarına, pencerelerine  kuş pisliklerinden ötürü böyle bir düzeneği koymayı tercih etmeyecektir. Haklılardır da ancak tek yer balkon değil çevremizde değerlendirebileceğimiz  mutlaka bir nokta vardır .

İnanın bu dilsiz, konuşamayan derdini ancak tavırlarıyla anlatabilen dostlarımızın teşekkürü çok manalı ve samimi oluyor . Ben her sabah onların penceremdeki, bahçemdeki ağaçta yaptıkları  teşekkür serenadlarına şahit oluyor ve şarkılarıyla minnettarlıklarını zevkle, keyifle izliyorum . Karınlarını doyurduktan sonra gagalarıyla pencereye tıklamalarını da dostça bir tavır olarak algılıyorum .

Haydi durmayalım dostlara el verme zamanını değerlendirelim.

Sağlıcakla TOK kalın

ÇİKOLATA SEPETİ (R13)ÜRÜNÜ SATIN ALMAK İÇİN RESMİ TIKLAYINIZ

ÇOK YAKINDA HİZMETE BAŞLIYOR

ÇOK YAKINDA HİZMETE BAŞLIYOR

Reklamlar

2 thoughts on “KUŞ EVLERİ VE BİZLER…..

 1. Çok pratik, uygulaması kolay bir seçenek sunmuşsunuz. İnşaAllah deneyeceğim öyle bir düzeneği. Bir de seranatlarından bahsetmişiniz, aklıma daha yeni Bayramda anlatılan bir konuyu hatırlattı. Henüz yeni birkaç ay önce ebedi hayata intikal etmiş bir akrabamızın mezarına sürekli kuşların geldiği anlatıldı. Ve ilginç olan o kadar kabir arasında sadece onun kabrine gelmeleriydi. Sonra öğrendik ki; sürekli kuşlara yiyecek, ekmek taşır ve beslermiş onları. İster martı ister başka çeşit kuşlar. Damlara, denize, balkonlara sürekli ekmek atarmış. Rabbim yapılan hiç bir hayırlı ameli zayi etmez, o kuşların onun kabrinde serenatları bizler için açık bir ibrettir. Fayda elde edilecek güzel bir konu. Teşekkür ederim.
  Selam Allah’ın c.c yarattıklarına merhametle muamele edenlerin üzerine olsun.

  • Yorumunuz tam da anlatmak istediğimi destekler tarzda.
   Görüşleriniz ve desteğiniz için teşekkürler ederim şayet fırsat bulursanız yaptığınız yemliğin fotoğrafını bana gönderir misiniz ? buraya eklemek istiyorum
   ve Aleyküm selam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s