PRENSİPLERİMİZİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMELİ Mİ ?


Görsel

Hepimizin  veya çoğumuzun dilindedir ,

“Prensiplerim gereği böyle davranmak zorundayım”

Peki ama tamam da, bu prensipleri belirleyen unsurların kaynağı ne ?

Öncelikli olarak o kişinin şahsi menfaatleri mi ?

Tabii ki kişi öncelikli olarak kendi menfaatlerini gözetmek durumunda , buna hiç kimsenin itiraz edeceğini zannetmiyorum ,ancak bu menfaatler bir başkasının olumsuz etkileneceği bir hal alırsa ,işte  o zaman durum biraz farklılaşıyor .

Dikkat edilmesi gereken şu ki , yaşamı değerli kılan; tek başına insan değildir. İnsanlar topluluğudur. Bu sebeple, birlikte yaşanılan hadiselerde, tartışmanın çıkmaması ve düzenin korunması için saygılı , hoşgörülü ve karşıdaki kişilerin içinde oldukları durumların anlaşılabilmesi esas olmalı kanımca. Böyle davranıldığında kişi (doğru tavır sergilediği için ) hem kendi açısından mutlu  olacaktır hem de toplumdan anlayış ve ilgi görecektir.

Fakat , toplum yapısı değişkenlikler göstermekte , Kişinin bu tavrı belki hiç bir  kimse tarafından fark edilmeyecek olabilir . İşte bu durumda insan nasıl bir toplumda yaşadığını daha yakından görecektir. Belki bu gözlem o kişiye yaşayacağı toplumu seçme hakkını verecektir. Evet böyle bir toplum içinde yaşamak hiç de hoş olmayan bir durum hatta tepki gösterilmesi gereken bir durum ancak gösterilecek tepkinin şekli boyutu ve cinsi çok önemli bu konumda ,

– Ya toplumun yozlaşmış, farkındalıklardan uzaklaşmış tavırlarına uyum göstererek, kişi kendisini psikolojik  bakımdan rahatlatarak şikayet ettiği toplumun gelişmesine katkı sağlayacak.

– Ya yakın çevresinden başlayarak toplumun yanlışlarını ve olması gerekenleri medeni ortamlarda tartışacak

– Ya da boş verip  ben mi kurtaracağım deyip bireyselliği tercih edecektir.

Evet bu bahsettiğim başlıkların hepsinin birer sonucu var elbette . Bu sonuçları ; Bize verilmiş en değerli yetenek ile “DÜŞÜNEBİLME” yeteneği ile algılayıp sonuçlarını göze  alarak hareket etmemiz ve bu aşamada , yaşamımız boyunca kendi prensiplerimizi gözden geçirerek “TOPLUMA UYGUN” hale getirmemiz gerekmekte değil mi ?

Ama tabii ki , kişilerin değil , tek yaratıcının, Allahın koyduğu doğru değerlere sahip toplum kurallarına .

Günümüzde , küresel güçler tarafından uygulanan politikalar gereğince toplumlar birer birer , ya teknolojik yeniliklerle , ya oluşturulan suni gündemlerle , ya kişinin nefsine müdahalelerle ,bir diğerinden koparılarak ayrıştırılmakta  , Kendi yönetimlerindeki markaları tükettirmekte ve daha bir çok sebeple birlikte kişileri nefisleriyle birlikte bencilleştirmekte değil mi ?

Bu yüzden tüm dostlarımdan ricam, bize dayatılan yaşamların iç yüzünü gerekirse abartarak görmeleri ve toplum olarak, tanıdık, tanımadık birbirimize daha sıkı sarılmalı ve mutluluğun bireysel bir olgu olmadığını ; aksine çevre faktörüyle birlikte yaşandığında daha etkili olduğu gerçeğini algılayarak Şahsi prensiplerimizi tekrar bir gözden geçirmelerini tavsiye ediyor , Herkesin mutluluğu hak etmesinin gerekliliğini hatırlatmayı toplumsal bir görev olarak sizlerle paylaşıyorum

Sağlıcakla kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s